هرگز کاری را که امروز قادر به انجامش هستید به فردا موکول نکنید امروز همان فردائی است که منتظرش بودید.(مارک تواین)


  چاپ        ارسال به دوست

مقاله در مورد عیدغدیر

مقاله ویژه عیدغدیر

مقاله ادب و زیبا در مورد عید غدیر خم

به گزارش روابط عمومی مرکز، دانشگاه علمی-کاربردی بندرلنگه درآستانه فرارسیدن عید اکمال دین ،سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصایت و ولایت امیرالمومنین حضرت علی(ع) "غدیرخم" مقاله ای تهیه نمود.

برکه ای میان راه مکه و مدینه، چون محل تعیین رهبری بعد از پیامبر (ص) شد ، عظمت یافت و نام آن در تاریخ برای همیشه ثبت گشت. آری، یک قطره ، آنگاه که به دریا وصل شود، بزرگی می یابد و ارزشمند می شود. یک برکه ( غدیر) نیز وقتی به جریان حق متصل شود ارزش می یابد.

پیامبر (ص)، در غدیر، اعلام کرد، که رهبری بعد از او باید به علی (ع) سپرده شود، کسی که شاگرد اول مکتب اسلام و دست پرورده خود پیامبر بوده و زیر تابش وحی و روی سینه ی پیامبر (ص) بزرگ شده است. علی (ع) خود گفته است که در جوار پیامبر رایحه ی وحی را استشمام می کردم. او در 10 یا 12 سالگی به پیامبر ایمان آورد.

همیشه در کنار پیامبر بود. در پیامبر ذوب شده یود. اسلام ناب را درک کرده بود. لایق رهبری بود، زیرا انسانی مدیر و مدبر بود و اینها بدین خاطر بود که هم دست پرورده ی پیامبر (ص) بود و هم پسر عموی او. به عبارت دیگر همچون پیامبر از نسل ابراهیم(ع) بود. تواناییهای شگفت انگیز را از پیامبران – ابراهیم (ع) و اسماعیل (ع) و دیگر اجداد محمد (ص) – به ارث برده بود. این تواناییهای ذاتی به همراه تربیت پیامبر، از او انسانی نخبه ساخته بود که می توانست بعد از پیامبر ( ص ) رهبری کند.

یه گفته ی (سلیمان کتانی) نویسنده ی مسیحی لبنانی در کتاب (امام علی، مشعلی و دژی) این شخصیت مانند مشعلی است که علوم گوناگون از آن می تراود و چون دژی است که هر کس داخل آن شود مورد رحمت خداوند قرار می گیرد.

این است که حماسه ی غدیر، همیشه مانند مشعلی جاودانه فراروی همه ی نسلها و همه ی عصرها بوده است و خواهدبود تا همه را با نور علم و معرفت تغذیه کند و چون دژی است که مومنان به امبد رحمت الهی به آن پناه خواهندبرد.

باید افزود که روز غدیر در تاریخ انسانی و اسلامی روز ولایت است و ازگذشته ی دور ، تمام اولیا و انبیا و اوصیا در این روز برای خود جانشینی معرفی کرده اند (از آدم، موسی و عیسی و غیره) و آداب و روز بزرگداشت این روز مبارک در حد باور نکردنی ارتباط عاطفی و احساسی انسانها را با یکدیگر روشن می سازد:

اساس هر دو عالم بر محبت بود، قایم، محبت جز علی نیست.

بررسی موقوفاتی که در جهان برای این روز مبارک تعیین شده توجه مخصوص در بزرگداشت این روز را نشان می دهد. خاندانهایی بوده اندکه (ضیافت غدیریه) را با دعوت افراد به منزل زنده نگه می داشته اند و با به فرستادن غذا به منازل افراد مبادرت می ورزیدند. اهمیت این روز در حدی است که اگر یک روز در عالم تشیع قرار باشد که عید گرفته شود حقا روز غدیر است. در این روز، مصاحبه، مصافحه، معانقه و دید و بازدید و به ویژه مبادله ی عیدی (چه دادن و چه گرفتن) خیلی اهمیت و آداب دارد. بزرگداشت این روز مبارک در سنت ایران و اسلام تا بدان حد است که عامه ی مردم آن روز را تعطیل کامل می دانند و به شایعه پرداخته اند که اگر کسی در این روز کار کند مبتلا به کسالت (عقربک) می شود.

امید است، با ظهور ولی عصر (عج)، رهبری و عدالت آنگونه که علی می خواست مودار شود، ظلم و ستم، در پهنه ی گیتی نابود گردد و اسلام و مسلمین عزت یابند.


٠٩:٣٨ - چهارشنبه ٨ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ١٤٣٦    /    تعداد نمایش : ٢٢٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج